Kraniosakrální terapie

Během terapie terapeut velmi lehce přikládá ruce na různá místa na těle klienta a ladí se na kraniosakrální rytmus. Tělo je velmi inteligentní a samo si „řekne“, co potřebuje během ošetření zpracovat, v jaké míře, kterým částem se chce věnovat a kterým ne. Následně dochází k rozpuštění těchto bloků, jejich zpracování, integraci a tak k harmonizaci těla. Terapeut během ošetření vnímá obnovení správného kraniosakrálního rytmu, pociťuje změknutí tkáně, vytváří se v těle „prostor“ aj. Doznívání účinků terapie probíhá ještě další 2-3 dny.

kraniosakrální terapie, velký týnec, olomouc

Kraniosakrální terapie s úspěchem využívá při:

Bolestech zad (úrazy páteře, výhřezy plotének, skoliózy …)
Bolestech hlavy, migrénách, poruch rovnováhy
Traumatech jak fyzických, tak i psychických (pooperační stavy, úrazy …)
Neurologických obtížích (Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza …)
Poruchách soustředění
Tinnitu (šumění v uších)
Při dysfunkcích v oblasti očí, uší a nosu (chronický zánět dutin, rýma …)
Psychické nepohodě, chronické únavy, deprese …

Kontraindikace - kdy se kraniosakrální terapie neprovádí

při podezření na krvácení do mozku
brzy po operacích páteře a hlavy
při aneurysmatu (cévní výdutě)

Časový rozsah terapie

1-1,5 hod

Ošetření trvá obvykle 1 – 1,5 hod. Počet návštěv je individuální. Četnost je zpočátku vyšší, jednou za týden, postupně jednou za měsíc, ale vše se odvíjí od stavu klienta.

Kraniosakrální terapie podrobně

Základy kraniosakrální terapie položil Americký osteopat Dr. G. W. Sutherland na začátku 20. století. Uvědomil si, že lebeční kosti nejsou ve skutečnosti srostlé, ale jsou utvořeny pro respirační pohyb. Tzv. pomalý rytmický pohyb. Tento pohyb nazval primární respirací – dech života. Jestliže je tento pohyb omezen nebo až blokován, projeví se to v těle nejrůznějšími obtížemi.

Také studoval vztahy mezi lebečními kostmi (cranium) a křížovou (sacrum). Jeho závěrem bylo, že lebeční kosti, křížová kost a v důsledku toho i pohyby všech struktur v těle jsou jen reakcí na působení biodynamických sil v mozkomíšním moku.
Mozkomíšní mok v těle rytmicky pulzuje a tím rozhýbává všechny tělesné tkáně a vyvolává změny jejich polohy a funkce.

Tato pulzace je způsobena neviditelnou životní silou, kterou nazval potence dechu života. Potence dechu života je síla, která vyvolává jemné pohyby tekutin a tkání těla. Prostupuje tekutiny, buňky, tkáně a udržuje řád a organizuje ozdravné procesy.

Kraniosakrální terapie patří mezi moderní celostní terapeutické přístupy, která napomáhá k dosažení harmonie na jemnohmotné úrovni těla a urychluje tak jeho samoléčebné schopnosti. V průběhu života se vlivem prodělaných nemocí, úrazů a působícího stresu vytvářejí v těle člověka místa velkého napětí, bloků. To se navenek projevuje bolestí, nejrůznějšími dysfunkcemi, psychickými obtížemi aj. Kraniosakrální terapie je schopna toto napětí a bloky rozpustit a nastolit v celém systému rovnováhu a to jak na úrovni svalů, vazů, kostí, kloubů a vnitřních orgánů, tak i tělesných tekutin. Mizí tak bolest, zlepšují se funkce tělesné i psychické, tělo regeneruje a celkově relaxuje.